| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 10 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC5511R000FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 11 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5510R000FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 10 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5514R300FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 14.3 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5514R700FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 14.7 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5515R000FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 15 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5515R400FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 15.4 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5517R400FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 17.4 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5516R200FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 16.2 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5523R700FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 23.7 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |
![]() |
ERC5528R000FEEK600Vishay / Dale |
ERC-55-600 28 1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.46400 |