| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 750 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERL208R2000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 8.2 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
![]() |
ERL205R6000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 5.6 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
RLR20C4R30GPB14Vishay / Dale |
ERL-20 4.3 2% T-1 RLR20C4R30GP B |
In Stock: 0 $6.44800 |
|
![]() |
ERL204R7000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 4.7 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
![]() |
ERL205R1000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 5.1 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
RLR20C6R80GPB14Vishay / Dale |
ERL-20 6.8 2% T-1 RLR20C6R80GP B |
In Stock: 0 $6.44800 |
|
![]() |
ERL209R1000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 9.1 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
RLR20C5R60GPB14Vishay / Dale |
ERL-20 5.6 2% T-1 RLR20C5R60GP B |
In Stock: 0 $6.44800 |
|
![]() |
ERL206R8000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 6.8 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
![]() |
ERL206R2000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 6.2 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |