| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5.1 Ohms |
| Tolerance: | ±2% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RLR20C6R80GPB14Vishay / Dale |
ERL-20 6.8 2% T-1 RLR20C6R80GP B |
In Stock: 0 $6.44800 |
|
![]() |
ERL209R1000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 9.1 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
RLR20C5R60GPB14Vishay / Dale |
ERL-20 5.6 2% T-1 RLR20C5R60GP B |
In Stock: 0 $6.44800 |
|
![]() |
ERL206R8000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 6.8 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
![]() |
ERL206R2000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 6.2 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
![]() |
ERL204R3000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 4.3 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
RLR20C7R50GPB14Vishay / Dale |
ERL-20 7.5 2% T-1 RLR20C7R50GP B |
In Stock: 0 $6.44800 |
|
![]() |
ERL207R5000GKEK500Vishay / Dale |
ERL-20-500 7.5 2% T-1 EK E3 |
In Stock: 0 $6.44800 |
RLR20C4R70GRM75Vishay / Dale |
ERL-20 4.7 2% T-1 RLR20C4R70GR M |
In Stock: 0 $6.44800 |
|
![]() |
RNC50H10R0DRB14Vishay / Dale |
ERC-50 10 .5% T-2 RNC50H10R0DR B |
In Stock: 0 $6.46400 |