| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 951 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50H6043FSRE7Vishay / Dale |
ERC-50 604K 1% T-2 RNC50H6043FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H6813FSRE8Vishay / Dale |
ERC-50 681K 1% T-2 RNC50H6813FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H6813FSRE7Vishay / Dale |
ERC-50 681K 1% T-2 RNC50H6813FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H5623FRRE8Vishay / Dale |
ERC-50 562K 1% T-2 RNC50H5623FR |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H5623FRRE7Vishay / Dale |
ERC-50 562K 1% T-2 RNC50H5623FR |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H6653FSRE8Vishay / Dale |
ERC-50 665K 1% T-2 RNC50H6653FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H6193FSRE8Vishay / Dale |
ERC-50 619K 1% T-2 RNC50H6193FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H7323FSRE7Vishay / Dale |
ERC-50 732K 1% T-2 RNC50H7323FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H6983FSRE7Vishay / Dale |
ERC-50 698K 1% T-2 RNC50H6983FS |
In Stock: 0 $6.42390 |
![]() |
RNC50H5363FSRE7Vishay / Dale |
ERC-50 536K 1% T-2 RNC50H5363FS |
In Stock: 0 $6.42390 |