| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1 MOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC60H7683FSB14201Vishay / Dale |
ERC-55-201 768K 1% T-2 RNC60H768 |
In Stock: 0 $6.38400 |
RWR71S1300FSB12Vishay / Dale |
RES 130 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S1781FSB12Vishay / Dale |
RES 1.78K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S1821FSB12Vishay / Dale |
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S1581FSB12Vishay / Dale |
RES 1.58K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S1000FSB12Vishay / Dale |
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S2051FSB12Vishay / Dale |
RES 2.05K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S1001FSB12Vishay / Dale |
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S2741FSB12Vishay / Dale |
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S2000FSB12Vishay / Dale |
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |