| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR71S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.58 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR71S1000FSB12Vishay / Dale |
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S2051FSB12Vishay / Dale |
RES 2.05K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S1001FSB12Vishay / Dale |
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S2741FSB12Vishay / Dale |
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S2000FSB12Vishay / Dale |
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RWR71S4021FSB12Vishay / Dale |
RES 4.02K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $6.70400 |
|
RNC60H1024FSRE6Vishay / Dale |
RES 1.02M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H1054FSRE6Vishay / Dale |
RES 1.05M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H1074FSRE6Vishay / Dale |
RES 1.07M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |
|
RNC60H1134FRRE6Vishay / Dale |
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.71650 |