| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 9.09 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RLR20C9R53FRB14Vishay / Dale |
RES 9.53 OHM 1% 1/2W AXIAL |
In Stock: 0 $6.68800 |
|
RLR20C9R76FRB14Vishay / Dale |
RES 9.76 OHM 1% 1/2W AXIAL |
In Stock: 0 $6.68800 |
|
![]() |
RNR55H10R0BSB14Vishay / Dale |
RES 10 OHM 1/8W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.68800 |
RNC60J50R0BRRSLVishay / Dale |
RES 50 OHM 1/4W .1% AXIAL |
In Stock: 0 $6.68990 |
|
![]() |
HVW1\210M00JEEVishay / Dale |
RES 10M OHM 5% 1W AXIAL |
In Stock: 0 $6.38400 |
![]() |
HVW1\228K00JRCVishay / Dale |
RES 28K OHM 5% 1W AXIAL |
In Stock: 0 $6.38400 |
![]() |
HVW1\23M300JRCVishay / Dale |
RES 3.3M OHM 5% 1W AXIAL |
In Stock: 0 $6.38400 |
![]() |
HVW1\28M000JEEVishay / Dale |
RES 8M OHM 5% 1W AXIAL |
In Stock: 0 $6.38400 |
![]() |
RNC60H1004FMB14201Vishay / Dale |
ERC-55-201 1M 1% T-2 RNC60H1004F |
In Stock: 0 $6.38400 |
![]() |
RNC60H7683FSB14201Vishay / Dale |
ERC-55-201 768K 1% T-2 RNC60H768 |
In Stock: 0 $6.38400 |