| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 8-200 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 7A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.448" (11.38mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M804-003-00ZNU8-200SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-00ZNU8-28PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-00ZNU8-28SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-00ZNU8-2PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-00ZNU9-4SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01M10-26SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01M10-5PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01M14-5PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01M14-5SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01M15-85SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 85POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |