| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 26 |
| Shell Size - Insert: | 10-26 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.563" (14.30mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M804-003-01M10-5PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01M14-5PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01M14-5SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01M15-85SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 85POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01NF12-2SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01NF12-2SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01NF12-7SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01NF12-7SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01NF9-4SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
2M804-003-01ZNU10-201PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $0.00000 |