| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSK |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 47 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±35ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 4 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
WSK1206R0480FEAVishay / Dale |
RES 0.048 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
WSK1206R0490FEAVishay / Dale |
RES 0.049 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |
|
CRCW12181R80JNEKHPVishay / Dale |
RES SMD 1.8 OHM 5% 1.5W 1218 |
In Stock: 0 $0.31455 |
|
![]() |
CRCW12181R00JNEKHPVishay / Dale |
CRCW1218-HP 200 1R0 5% ET9 E3 |
In Stock: 0 $0.31455 |
![]() |
CRCW12182R20JNEKHPVishay / Dale |
CRCW1218-HP 200 2R2 5% ET9 E3 |
In Stock: 0 $0.31455 |
TNPW1210100KDETAVishay / Dale |
RES 100K OHM 0.5% 1/3W 1210 |
In Stock: 0 $0.31920 |
|
TNPW1210100KFETAVishay / Dale |
RES 100K OHM 1% 1/3W 1210 |
In Stock: 0 $0.31920 |
|
TNPW1210100RDETAVishay / Dale |
RES 100 OHM 0.5% 1/3W 1210 |
In Stock: 0 $0.31920 |
|
TNPW1210100RFETAVishay / Dale |
RES 100 OHM 1% 1/3W 1210 |
In Stock: 0 $0.31920 |
|
TNPW1210100RFHTAVishay / Dale |
RES 100 OHM 1% 1/3W 1210 |
In Stock: 0 $0.31920 |