| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSL-HP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 120 mOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | - |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
WSL1206R1300FEA18Vishay / Dale |
RES 0.13 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1300FTA18Vishay / Dale |
RES 0.13 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1400FEA18Vishay / Dale |
RES 0.14 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1500FTA18Vishay / Dale |
RES 0.15 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1500JEA18Vishay / Dale |
RES 0.15 OHM 5% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1600FEA18Vishay / Dale |
RES 0.16 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1800FTA18Vishay / Dale |
RES 0.18 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R2000FTA18Vishay / Dale |
RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
TNPW12062K74BEENVishay / Dale |
RES 2.74K OHM 0.1% 2/5W 1206 |
In Stock: 0 $0.31280 |
|
WSK1206R0110FEAVishay / Dale |
RES 0.011 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.32200 |