| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSL-HP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 91 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | - |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
WSL1206R0950FEA18Vishay / Dale |
RES 0.095 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1000FTA18Vishay / Dale |
RES 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1000JEA18Vishay / Dale |
RES 0.1 OHM 5% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1100FEA18Vishay / Dale |
RES 0.11 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1100FTA18Vishay / Dale |
RES 0.11 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1200FTA18Vishay / Dale |
RES 0.12 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1200JEA18Vishay / Dale |
RES 0.12 OHM 5% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1300FEA18Vishay / Dale |
RES 0.13 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1300FTA18Vishay / Dale |
RES 0.13 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |
|
WSL1206R1400FEA18Vishay / Dale |
RES 0.14 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.32900 |