| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RK73H |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 66.5 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0201 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RK73H1HTTC1603DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 160K OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H1HTTC1151DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1.15K OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H1HTTC3921DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3.92K OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H1HTTC1781DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1.78K OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H1HTTC2320DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 232 OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H1HTTC64R9DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 64.9 OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H1HTTC44R2DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 44.2 OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H1HTTC97R6DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 97.6 OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H1HTTC2102DKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 21K OHM 0.5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.04554 |
|
RK73H2HTTE21R5FKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 21.5 OHM 1% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.04554 |