| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FKN |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 7W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Flame Proof, Fusible, Safety |
| Temperature Coefficient: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
FKN7WSJT-91-9R1Yageo |
RES 9.1 OHM 7W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16989 |
MBA02040C3012CC100Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 30.1K OHM 1/4W 0.25% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16989 |
|
PNP5WVJR-73-180RYageo |
RES 180 OHM 5W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17018 |
|
PNP5WVJR-73-270RYageo |
RES 270 OHM 5W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17018 |
|
PNP5WVJR-73-330RYageo |
RES 330 OHM 5W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17018 |
|
AC03000002401JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 2.4K OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
AC03000002409JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 24 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
AC03000003001JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
AC03000004309JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 43 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
AC03000009100JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 910 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |