| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 405VAC, 572VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SSM-120-S-SV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.17920 |
![]() |
SSM-120-SM-SV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.17920 |
![]() |
SMM-112-02-L-D-LC-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.19840 |
![]() |
SFMC-112-T2-SM-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.29432 |
TLE-118-01-G-DV-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.62056 |
|
![]() |
IPS1-115-01-S-D-VS-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.33272 |
![]() |
SEM-110-02-03.0-G-D-WT-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.78264 |
CLM-110-02-H-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.52086 |
|
CLM-121-02-L-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.45925 |
|
CLM-115-02-F-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.56294 |