| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TLE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.177" (4.50mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
IPS1-115-01-S-D-VS-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.33272 |
![]() |
SEM-110-02-03.0-G-D-WT-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.78264 |
CLM-110-02-H-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.52086 |
|
CLM-121-02-L-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.45925 |
|
CLM-115-02-F-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.56294 |
|
CLP-123-02-G-D-BE-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.58378 |
|
CLP-126-02-G-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.59762 |
|
CLP-127-02-G-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.58379 |
|
CLP-117-02-F-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.16103 |
|
CLT-119-02-G-D-BE-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.55874 |