| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 2.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLM-121-02-L-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.45925 |
|
CLM-115-02-F-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.56294 |
|
CLP-123-02-G-D-BE-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.58378 |
|
CLP-126-02-G-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.59762 |
|
CLP-127-02-G-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.58379 |
|
CLP-117-02-F-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.16103 |
|
CLT-119-02-G-D-BE-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.55874 |
|
SLW-129-01-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 29POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.84000 |
|
SLW-128-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.84000 |
|
SSQ-127-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 54POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.84000 |