| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQT |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.208" (5.28mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.1A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SSQ-107-23-H-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SSQ-109-04-G-QSamtec, Inc. |
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SSQ-113-02-T-T-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 39POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $6.06000 |
![]() |
SSQ-117-21-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.01000 |
![]() |
SSQ-120-04-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SSQ-132-01-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SQW-107-01-S-D-VS-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.13000 |
![]() |
SFMC-111-T2-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SFMC-112-T1-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SEM-110-02-03.0-FG-DSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.33000 |