| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.104" (2.64mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 6.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SQW-107-01-S-D-VS-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.13000 |
![]() |
SFMC-111-T2-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SFMC-112-T1-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SEM-110-02-03.0-FG-DSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.33000 |
![]() |
SEM-110-02-03.0-FG-D-ASamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.33000 |
![]() |
HPF-08-02-T-S-KSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.93000 |
![]() |
SLM-129-01-L-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
BKS-113-01-L-V-A-PSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 13POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89846 |
CLM-110-02-G-D-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.93889 |
|
CLP-116-02-L-D-BE-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.60350 |