| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFMC |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2.9A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SEM-110-02-03.0-FG-DSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.33000 |
![]() |
SEM-110-02-03.0-FG-D-ASamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.33000 |
![]() |
HPF-08-02-T-S-KSamtec, Inc. |
.200 HI POWER SOCKET ASSEMBLY |
In Stock: 0 $5.93000 |
![]() |
SLM-129-01-L-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
BKS-113-01-L-V-A-PSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 13POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.89846 |
CLM-110-02-G-D-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.93889 |
|
CLP-116-02-L-D-BE-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.60350 |
|
CLT-112-02-G-D-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.97000 |
|
CLP-110-02-SM-D-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.83373 |
|
CLP-112-02-G-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.85294 |