| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 2.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-121-02-L-D-PA-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.06019 |
|
![]() |
SSW-117-02-G-D-RA-NSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $4.42784 |
![]() |
MMS-115-02-L-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.37936 |
![]() |
ESW-136-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 36POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 25 $5.78000 |
SDL-117-TT-11Samtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.38000 |
|
SS-125-T-2Samtec, Inc. |
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.38000 |
|
CLP-113-02-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.38000 |
|
FLE-117-01-GF-DV-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.62264 |
|
![]() |
SFM-106-02-S-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.39240 |
![]() |
SFM-107-02-S-D-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |