| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 25 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-113-02-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.38000 |
|
FLE-117-01-GF-DV-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.62264 |
|
![]() |
SFM-106-02-S-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.39240 |
![]() |
SFM-107-02-S-D-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |
![]() |
SFM-107-L2-S-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.35400 |
![]() |
SSM-108-S-DV-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |
![]() |
SSM-108-S-DV-BE-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |
SSM-108-S-DV-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |
|
![]() |
SSM-117-S-SV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 17POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.33480 |
![]() |
SSM-125-L-SV-BE-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.29648 |