| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.435" (11.05mm) |
| Contact Length - Post: | 0.480" (12.19mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SDL-117-TT-11Samtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.38000 |
|
SS-125-T-2Samtec, Inc. |
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.38000 |
|
CLP-113-02-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.38000 |
|
FLE-117-01-GF-DV-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.62264 |
|
![]() |
SFM-106-02-S-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.39240 |
![]() |
SFM-107-02-S-D-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |
![]() |
SFM-107-L2-S-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.35400 |
![]() |
SSM-108-S-DV-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |
![]() |
SSM-108-S-DV-BE-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |
SSM-108-S-DV-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.31560 |