| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EHT |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HTSW-126-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 40 $5.76000 |
|
FTMH-112-03-L-DV-ESSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 24POS 1MM |
In Stock: 0 $6.16000 |
|
![]() |
HTSW-140-08-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
MTSW-117-22-G-T-360Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 51POS 2.54MM |
In Stock: 10 $6.62000 |
TSM-140-01-F-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 80POS 2.54MM |
In Stock: 11 $7.13000 |
|
HPMC-110-03-L-D-03Samtec, Inc. |
CONN HDR .1" SIGNAL/PWR COMBO |
In Stock: 0 $7.64000 |
|
TFML-120-02-L-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM |
In Stock: 19 $8.07000 |
|
TFM-120-12-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM |
In Stock: 0 $8.07000 |
|
MTMM-140-07-F-D-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 2MM PCB VERT |
In Stock: 8 $9.13000 |
|
EHT-106-01-S-D-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 12POS 2MM |
In Stock: 21 $10.22000 |