| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EHT |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.370" (9.40mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Lock, Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TFM-120-01-L-D-DSSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM |
In Stock: 26 $10.22000 |
|
TMMH-140-01-F-TSamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 0 $10.43000 |
|
TFM-125-32-L-D-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM |
In Stock: 22 $11.06000 |
|
TFM-135-03-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 70POS 1.27MM |
In Stock: 11 $11.13000 |
|
TFM-135-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 70POS 1.27MM |
In Stock: 24 $11.15000 |
|
ZLTMM-125-71-L-D-625Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2MM 50POS |
In Stock: 21 $11.29000 |
|
TFM-135-02-L-D-WTSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 70POS 1.27MM |
In Stock: 27 $11.58000 |
|
TFM-140-01-L-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 1.27MM |
In Stock: 20 $11.87000 |
|
![]() |
MPTC-02-80-02-01-03-L-RA-SDSamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 84 POS |
In Stock: 48 $12.18000 |
TFM-130-32-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM |
In Stock: 21 $12.27000 |