| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ TFM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.139" (3.53mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.9A per Contact |
| Voltage Rating: | 275VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MTMM-140-07-F-D-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 2MM PCB VERT |
In Stock: 8 $9.13000 |
|
EHT-106-01-S-D-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 12POS 2MM |
In Stock: 21 $10.22000 |
|
TFM-120-01-L-D-DSSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM |
In Stock: 26 $10.22000 |
|
TMMH-140-01-F-TSamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 0 $10.43000 |
|
TFM-125-32-L-D-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM |
In Stock: 22 $11.06000 |
|
TFM-135-03-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 70POS 1.27MM |
In Stock: 11 $11.13000 |
|
TFM-135-01-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 70POS 1.27MM |
In Stock: 24 $11.15000 |
|
ZLTMM-125-71-L-D-625Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2MM 50POS |
In Stock: 21 $11.29000 |
|
TFM-135-02-L-D-WTSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 70POS 1.27MM |
In Stock: 27 $11.58000 |
|
TFM-140-01-L-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 1.27MM |
In Stock: 20 $11.87000 |