MTSW-116-22-S-D-410
MTSW-116-22-S-D-410
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTSW-116-22-S-D-410
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:32
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.410" (10.41mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:0.630" (16.00mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A