| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSL-HP |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 70 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
WSLT2010R1500FEB18Vishay / Dale |
RES 0.15 OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 0 $0.93000 |
|
WSLT2010R2000FEB18Vishay / Dale |
RES 0.2 OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 0 $0.98000 |
|
WSLP0805R0340FEAVishay / Dale |
RES 0.034 OHM 1% 1/2W 0805 |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
WSLP0805R0160FEAVishay / Dale |
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 0805 |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
WSL2512R0100FTAVishay / Dale |
RES 0.01 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 35 $0.92000 |
|
WSLP0603R0400FEAVishay / Dale |
RES 0.04 OHM 1% 2/5W 0603 |
In Stock: 5,000 $1.32000 |
|
WSL08055L000FEAVishay / Dale |
RES 0.005 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.96000 |
|
UPTF0805-10W-P-1472BT-1KVenkel LTD |
RES 14.7K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.33610 |
|
WSL2512R0130FTAVishay / Dale |
RES 0.013 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
WSL2512R0170FTAVishay / Dale |
RES 0.017 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.92000 |