| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSL |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 28 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | - |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
WSL2512R4700FTAVishay / Dale |
RES 0.47 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.88000 |
|
WSK1206R0300FEAVishay / Dale |
RES 0.03 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 43 $0.92000 |
|
TNPW1206120RBEENVishay / Dale |
RES 120 OHM 0.1% 2/5W 1206 |
In Stock: 55 $0.87000 |
|
WSL0805R1000FEBVishay / Dale |
RES 0.1 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 35 $0.92000 |
|
WSL1206R0700FEA18Vishay / Dale |
RES 0.07 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.89000 |
|
WSLT2010R1500FEB18Vishay / Dale |
RES 0.15 OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 0 $0.93000 |
|
WSLT2010R2000FEB18Vishay / Dale |
RES 0.2 OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 0 $0.98000 |
|
WSLP0805R0340FEAVishay / Dale |
RES 0.034 OHM 1% 1/2W 0805 |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
WSLP0805R0160FEAVishay / Dale |
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 0805 |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
WSL2512R0100FTAVishay / Dale |
RES 0.01 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 35 $0.92000 |