| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LCR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 250 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RCWE1210R430FKEAVishay / Dale |
RES 0.43 OHM 1% 1W 1210 |
In Stock: 73 $0.75000 |
|
RCWE1210R680FKEAVishay / Dale |
RES 0.68 OHM 1% 1W 1210 |
In Stock: 0 $0.75000 |
|
RCWE0612R576FKEAVishay / Dale |
RES 0.576 OHM 1% 1W 0612 |
In Stock: 0 $0.17500 |
|
RCWE061215L0JMEAVishay / Dale |
RES 0.015 OHM 5% 1W 0612 |
In Stock: 0 $0.75000 |
|
TNPW08057K87BEEAVishay / Dale |
RES 7.87K OHM 0.1% 1/5W 0805 |
In Stock: 16 $0.74000 |
|
TNPW0805470RBEEAVishay / Dale |
RES 470 OHM 0.1% 1/5W 0805 |
In Stock: 45 $0.74000 |
|
RCWE1020R681FKEAVishay / Dale |
RES 0.681 OHM 2W 2010 WIDE |
In Stock: 1 $0.57000 |
|
RCWE1020R549FKEAVishay / Dale |
RES 0.549 OHM 2W 2010 WIDE |
In Stock: 0 $0.57000 |
|
LCR2512-R100FTVenkel LTD |
RES 100M OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 832 $0.18092 |
|
LCR2512-R075FTVenkel LTD |
RES 75M OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.18092 |