| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.74 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LCR1206-R033FTVenkel LTD |
RES 33M OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.13137 |
|
LCR1206-R033GTVenkel LTD |
RES 33M OHM 2% 1/2W 1206 |
In Stock: 0 $0.13137 |
|
RCWL1206R220JMEAVishay / Dale |
RES 0.22 OHM 5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.60000 |
|
RCWL1206R100JMEAVishay / Dale |
RES 0.1 OHM 5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.60000 |
|
UPTF0603-16W-N-1002BT-1KVenkel LTD |
RES 10K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.13763 |
|
![]() |
RP73PF2A24R9BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RP 2A 0.25W 24R9 0.1% 25PPM 1K R |
In Stock: 0 $0.69000 |
![]() |
RP73PF2A10RBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RP 2A 0.25W 10R 0.1% 25PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.69000 |
![]() |
RP73PF2A1K0BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RP 2A 0.25W 1K0 0.1% 25PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.69000 |
![]() |
RP73PF1J110KBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RP 1J 0.166W 110K 0.1% 25PPM 1K |
In Stock: 0 $0.69000 |
LCR2512-R047JTVenkel LTD |
RES 47M OHM 5% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.13917 |