| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 75 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CR2512-2W-80R6FTVenkel LTD |
RES 80.6 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.09626 |
|
CR2512-2W-1270FTVenkel LTD |
RES 127 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.09626 |
|
CR2512-2W-1500FTVenkel LTD |
RES 150 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.09626 |
|
CR2512-2W-6811FTVenkel LTD |
RES 6.81K OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.09626 |
|
SMM02040D1009DB300Vishay / Beyschlag |
RES 10 OHM 0.5% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 0 $0.58000 |
|
RCWH080515L0JQEAVishay / Dale |
RCWH-0805 .015 5% 400 EA E3 |
In Stock: 0 $0.79000 |
|
CMA02040X6800GB300Vishay / Beyschlag |
RES SMD 680 OHM 2% 0.4W 0204 |
In Stock: 25 $0.61000 |
|
TNPW04021K65BEEDVishay / Dale |
RES 1.65K OHM 0.1% 1/10W 0402 |
In Stock: 49 $0.56000 |
|
TNPW0603732RBEEAVishay / Dale |
RES 732 OHM 0.1% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.56000 |
|
TNPW0603110RBEEAVishay / Dale |
RES 110 OHM 0.1% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.56000 |