| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPF, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 15 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF-A-0805B15RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 950 $0.64000 |
|
RCL12251K20FKEGVishay / Dale |
RES SMD 1.2K OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 933 $0.64000 |
|
SMV2W10MJTTE Connectivity AMP Connectors |
SMV 2W 10M 5% |
In Stock: 793 $0.64000 |
|
CPF-A-0805B22RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 826 $0.64000 |
|
RCL122540K2FKEGVishay / Dale |
RES SMD 40.2K OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 756 $0.64000 |
|
RCL12251R50JNEGVishay / Dale |
RES SMD 1.5 OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 729 $0.64000 |
|
CPF-A-0805B1K0E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 710 $0.64000 |
|
RCL12252K32FKEGVishay / Dale |
RES SMD 2.32K OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 646 $0.64000 |
|
RCL12251K50FKEGVishay / Dale |
RES SMD 1.5K OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 401 $0.64000 |
|
MMB0207MC4703FB200Vishay / Beyschlag |
RES SMD 470K OHM 1% 1W MELF |
In Stock: 271 $0.64000 |