| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RCL |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 40.2 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Wide 2512 (6432 Metric), 1225 |
| Supplier Device Package: | 1225 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RCL12251R50JNEGVishay / Dale |
RES SMD 1.5 OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 729 $0.64000 |
|
CPF-A-0805B1K0E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 710 $0.64000 |
|
RCL12252K32FKEGVishay / Dale |
RES SMD 2.32K OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 646 $0.64000 |
|
RCL12251K50FKEGVishay / Dale |
RES SMD 1.5K OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 401 $0.64000 |
|
MMB0207MC4703FB200Vishay / Beyschlag |
RES SMD 470K OHM 1% 1W MELF |
In Stock: 271 $0.64000 |
|
RCL122524K9FKEGVishay / Dale |
RES SMD 24.9K OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 192 $0.64000 |
|
RCL1225820RJNEGVishay / Dale |
RES SMD 820 OHM 2W 2512 WIDE |
In Stock: 164 $0.64000 |
|
RL73H2HR22FTETE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.22 OHM 1% 3/4W 2010 |
In Stock: 122 $0.64000 |
|
CRGP2512F8K2TE Connectivity AMP Connectors |
CRGP 2512 8K2 1% |
In Stock: 102 $0.64000 |
|
CPF0402B118RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 1,000 $0.65000 |