| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPF, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 118 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0402B54K9E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 1,000 $0.65000 |
|
CPF0402B619RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 1,000 $0.65000 |
|
CPF0402B953RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 1,000 $0.65000 |
|
35221K8JTTE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1.8K OHM 5% 3W 2512 |
In Stock: 998 $0.65000 |
|
CPF0402B31K6E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 946 $0.65000 |
|
CPF0402B56RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 995 $0.65000 |
|
CPF0402B86K6E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 995 $0.65000 |
|
CPF0402B63R4E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 993 $0.65000 |
|
CPF0402B13KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 990 $0.65000 |
|
CPF0402B2K87E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 |
In Stock: 990 $0.65000 |