| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCU HP |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 10 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.4W, 2/5W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.62mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RLP73K2BR39FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.39 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 284 $0.57000 |
|
MCU0805PD4992DP500Vishay / Beyschlag |
RES 49.9K OHM 0.5% 2/5W 0805 |
In Stock: 251 $0.57000 |
|
MCW0612MC2002FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 20K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 975 $0.58000 |
|
CPF0603B20RETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 891 $0.58000 |
|
CPF0603B30RETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 755 $0.58000 |
|
RLP73N3AR056JTETE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.056 OHM 5% 2W 2512 |
In Stock: 806 $0.58000 |
|
MCW0612MC1501FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 1.5K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 660 $0.58000 |
|
MCW0612MC1001FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 1K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 615 $0.58000 |
|
CRCW20101K37FKEFHPVishay / Dale |
RES SMD 1.37K OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 590 $0.58000 |
|
RCWL1218R470JNEAVishay / Dale |
RES 0.47 OHM 5% 1W 1218 |
In Stock: 540 $0.60000 |