| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RCWL |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 470 mOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1218 (3246 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1218 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MCW0612MC1000FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 100 OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 524 $0.58000 |
|
MCU08050D1001BP500Vishay / Beyschlag |
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
In Stock: 444 $0.58000 |
|
MCA12060D1000BP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 767 $0.76000 |
|
CPF0603B47KETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 366 $0.58000 |
|
MCT06030D1002BP500Vishay / Beyschlag |
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
In Stock: 334 $0.58000 |
|
CPF0603B75KETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 300 $0.58000 |
|
CRCW201013R3FKEFHPVishay / Dale |
RES SMD 13.3 OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 287 $0.58000 |
|
MCW0612MC4702FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 47K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 263 $0.58000 |
|
CPF0603B3K3ETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 168 $0.58000 |
|
RLP73N2BR082FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.082 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 154 $0.58000 |