| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCW AT - Professional |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 20 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 |
| Supplier Device Package: | - |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.122" W (1.60mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0603B20RETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 891 $0.58000 |
|
CPF0603B30RETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 755 $0.58000 |
|
RLP73N3AR056JTETE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.056 OHM 5% 2W 2512 |
In Stock: 806 $0.58000 |
|
MCW0612MC1501FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 1.5K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 660 $0.58000 |
|
MCW0612MC1001FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 1K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 615 $0.58000 |
|
CRCW20101K37FKEFHPVishay / Dale |
RES SMD 1.37K OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 590 $0.58000 |
|
RCWL1218R470JNEAVishay / Dale |
RES 0.47 OHM 5% 1W 1218 |
In Stock: 540 $0.60000 |
|
MCW0612MC1000FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 100 OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 524 $0.58000 |
|
MCU08050D1001BP500Vishay / Beyschlag |
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
In Stock: 444 $0.58000 |
|
MCA12060D1000BP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 767 $0.76000 |