| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL73, CGS |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 130 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RLP73K2BR33FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.33 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 333 $0.57000 |
|
MCU0805PD1009DP500Vishay / Beyschlag |
RES 10 OHM 0.5% 2/5W 0805 |
In Stock: 315 $0.57000 |
|
RLP73K2BR39FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.39 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 284 $0.57000 |
|
MCU0805PD4992DP500Vishay / Beyschlag |
RES 49.9K OHM 0.5% 2/5W 0805 |
In Stock: 251 $0.57000 |
|
MCW0612MC2002FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 20K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 975 $0.58000 |
|
CPF0603B20RETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 891 $0.58000 |
|
CPF0603B30RETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 755 $0.58000 |
|
RLP73N3AR056JTETE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.056 OHM 5% 2W 2512 |
In Stock: 806 $0.58000 |
|
MCW0612MC1501FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 1.5K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 660 $0.58000 |
|
MCW0612MC1001FP100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 1K OHM 1/2W 1206 WIDE |
In Stock: 615 $0.58000 |