| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RG |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Resistance: | 976 kOhms |
| Tolerance: | ±0.25% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MCR01MZPD40R2ROHM Semiconductor |
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
CHF2525CNT500LXJ.W. Miller / Bourns |
RES SMD 50 OHM 5% 40W 2525 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
FPS2B-50RF1Riedon |
RES SMD 50 OHM 1% 1.5W D2PAK |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R005FCTS Corporation |
RES 0.005 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R006FCTS Corporation |
RES 0.006 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R007FCTS Corporation |
RES 0.007 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R008FCTS Corporation |
RES 0.008 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R009FCTS Corporation |
RES 0.009 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R020FCTS Corporation |
RES 0.02 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R030FCTS Corporation |
RES 0.03 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |