| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Resistance: | 40.2 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CHF2525CNT500LXJ.W. Miller / Bourns |
RES SMD 50 OHM 5% 40W 2525 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
FPS2B-50RF1Riedon |
RES SMD 50 OHM 1% 1.5W D2PAK |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R005FCTS Corporation |
RES 0.005 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R006FCTS Corporation |
RES 0.006 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R007FCTS Corporation |
RES 0.007 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R008FCTS Corporation |
RES 0.008 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R009FCTS Corporation |
RES 0.009 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R020FCTS Corporation |
RES 0.02 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R030FCTS Corporation |
RES 0.03 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
73M2R040FCTS Corporation |
RES 0.04 OHM 1% 2W 2512 |
In Stock: 0 $0.00000 |