| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CBR-SMD RF C0G |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2.9 pF |
| Tolerance: | ±0.05pF |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | High Q, Low Loss, Ultra Low ESR |
| Ratings: | - |
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.034" (0.87mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CBR06C329A5GACKEMET |
CAP CER 3.2PF 50V C0G/NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.09144 |
|
CBR06C139A5GACKEMET |
CAP CER 1.3PF 50V C0G/NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.09144 |
|
CBR06C149A5GACKEMET |
CAP CER 1.4PF 50V C0G/NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.09144 |
|
CBR08C959C5GACKEMET |
CAP CER 9.5PF 50V C0G/NP0 0805 |
In Stock: 0 $0.09144 |
|
SR595E154MARTR1Elco (AVX) |
CAP CER 0.15UF 50V Z5U RADIAL |
In Stock: 0 $0.09148 |
|
C0805C473K8JACAUTOKEMET |
CAP CER 0.047UF 10V U2J 0805 |
In Stock: 0 $0.09148 |
|
C0805C473K4JACAUTOKEMET |
CAP CER 0.047UF 16V U2J 0805 |
In Stock: 0 $0.09148 |
|
![]() |
SR595E154MARElco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.09148 |
12062A1R5DAT2AElco (AVX) |
CAP CER 1.5PF 200V NP0 1206 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12062A3R9DAT2AElco (AVX) |
CAP CER 3.9PF 200V NP0 1206 |
In Stock: 0 $0.09152 |