| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SkyCap® SR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.15 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | Z5U |
| Operating Temperature: | 10°C ~ 85°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.300" (7.62mm) |
| Thickness (Max): | - |
| Lead Spacing: | 0.300" (7.62mm) |
| Lead Style: | Formed Leads - Kinked |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
C0805C473K8JACAUTOKEMET |
CAP CER 0.047UF 10V U2J 0805 |
In Stock: 0 $0.09148 |
|
C0805C473K4JACAUTOKEMET |
CAP CER 0.047UF 16V U2J 0805 |
In Stock: 0 $0.09148 |
|
![]() |
SR595E154MARElco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.09148 |
12062A1R5DAT2AElco (AVX) |
CAP CER 1.5PF 200V NP0 1206 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12062A3R9DAT2AElco (AVX) |
CAP CER 3.9PF 200V NP0 1206 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12101C103JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 10000PF 100V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12101C472JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 4700PF 100V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12101C562JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 5600PF 100V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12103C103JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 10000PF 25V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.09152 |
|
12103C152JAT2AElco (AVX) |
CAP CER 1500PF 25V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.09152 |