| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.180" (4.572mm) |
| Length - Stack Height: | 1.040" (26.416mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-19-S-S-1065Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.58000 |
![]() |
DW-06-19-S-S-999Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-315-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-500-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 233 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-600-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 233 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-565-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 14POS |
In Stock: 233 $1.58000 |
![]() |
DWM-06-56-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 227 $1.58000 |
![]() |
DWM-05-61-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.58000 |
![]() |
DWM-05-61-G-S-825Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.58000 |
![]() |
EW-08-13-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.58000 |