| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.765" (19.431mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.265" (6.731mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-10-T-D-600-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 233 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-565-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 14POS |
In Stock: 233 $1.58000 |
![]() |
DWM-06-56-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 227 $1.58000 |
![]() |
DWM-05-61-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.58000 |
![]() |
DWM-05-61-G-S-825Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.58000 |
![]() |
EW-08-13-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.58000 |
![]() |
DW-16-14-T-S-543Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 219 $1.58000 |
![]() |
HDWM-05-55-S-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 214 $1.58000 |
![]() |
DW-15-13-T-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.58000 |
![]() |
DW-15-13-T-S-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.58000 |