| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.050" (26.670mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.130" (3.302mm) |
| Length - Stack Height: | 0.800" (20.320mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-05-61-G-S-825Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.58000 |
![]() |
EW-08-13-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 221 $1.58000 |
![]() |
DW-16-14-T-S-543Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 219 $1.58000 |
![]() |
HDWM-05-55-S-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 214 $1.58000 |
![]() |
DW-15-13-T-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.58000 |
![]() |
DW-15-13-T-S-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 191 $1.58000 |
![]() |
DW-08-14-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 188 $1.58000 |
![]() |
DW-08-14-T-D-1020Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 188 $1.58000 |
![]() |
DW-08-14-T-D-1065Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 188 $1.58000 |
![]() |
DW-08-14-T-D-1085Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 188 $1.58000 |