| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HDWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.825" (20.955mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.158" (4.013mm) |
| Length - Stack Height: | 0.547" (13.894mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HDWM-03-60-S-D-606Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 244 $1.58000 |
![]() |
DW-06-19-S-S-1020Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.58000 |
![]() |
DW-06-19-S-S-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.58000 |
![]() |
DW-06-19-S-S-1065Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.58000 |
![]() |
DW-06-19-S-S-999Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-315-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 236 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-500-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 233 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-600-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 233 $1.58000 |
![]() |
HW-07-10-T-D-565-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 14POS |
In Stock: 233 $1.58000 |
![]() |
DWM-06-56-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 227 $1.58000 |