| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 20 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.530" (13.462mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.105" (2.667mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-08-G-S-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 264 $1.58000 |
![]() |
TW-12-06-T-S-320-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.58000 |
![]() |
TW-12-06-T-S-430-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.58000 |
![]() |
TW-12-06-T-S-433-118Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.58000 |
![]() |
TW-12-06-T-S-440-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.58000 |
![]() |
DW-11-07-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 22POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 255 $1.58000 |
![]() |
HDWM-03-60-S-D-547Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 244 $1.58000 |
![]() |
HDWM-03-60-S-D-606Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 244 $1.58000 |
![]() |
DW-06-19-S-S-1020Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.58000 |
![]() |
DW-06-19-S-S-1040Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.58000 |