| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.380" (9.650mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.005" (0.127mm) |
| Length - Stack Height: | 0.375" (9.525mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-08-02-T-D-175-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 208 $1.55000 |
![]() |
TW-08-02-T-D-180-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 208 $1.55000 |
![]() |
TW-08-02-T-D-185-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 208 $1.55000 |
![]() |
TW-08-02-T-D-185-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 208 $1.55000 |
![]() |
TW-08-02-T-D-225-072Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 208 $1.55000 |
![]() |
EW-07-19-T-D-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.55000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-810Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 204 $1.55000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-825Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 204 $1.55000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-830Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 204 $1.55000 |
![]() |
TW-13-03-T-S-235-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 13POS |
In Stock: 200 $1.55000 |