| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 16 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.097" (2.464mm) |
| Length - Stack Height: | 0.185" (4.699mm) |
| Length - Tail: | 0.095" (2.413mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-08-02-T-D-185-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 208 $1.55000 |
![]() |
TW-08-02-T-D-225-072Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 208 $1.55000 |
![]() |
EW-07-19-T-D-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 207 $1.55000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-810Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 204 $1.55000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-825Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 204 $1.55000 |
![]() |
DW-08-12-T-D-830Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 204 $1.55000 |
![]() |
TW-13-03-T-S-235-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 13POS |
In Stock: 200 $1.55000 |
![]() |
TW-08-02-T-D-170-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 16POS |
In Stock: 194 $1.55000 |
![]() |
DWM-07-52-S-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 174 $1.55000 |
![]() |
DW-17-11-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.55000 |